Expertise of Technical Assistants

WG Bioavailability
(Dr. Lukas Wick)

Franziska Beier
Isolation, enrichment and cultivation of aerobic microorganisms
High throughput quantification of bacteria using spiral platter cultivation and automated colony enumeration
Cultivation and quantification of bacteriophages
Cultivation of fungi
Chemical analysis of organic substances: HPLC (UV/fluorescence/refractometer)
Visualisation of fungi and bacteria: Nikon AZ 100 microscope
Extraction of DNA and qPCR
Jana Reichenbach Isolation, enrichment, cultivation and quantification of aerobic microorganisms (fungi and bacteria)
High throughput quantification of bacteria using spiral platter cultivation and automated colony enumeration
Determination of the surface hydrophobicity of microbial surfaces (contact angle measurements)
Determination of the surface tension of solutions
Determination of the swimming behavior of bacteria (chemotaxis, swimming and swarming behavior)
Birgit Würz Isolation, enrichment, cultivation and quantification of aerobic microorganisms (fungi and bacteria)
Chemical analysis of organic substances: GC-FID, GC-ECD, GC-MS, Headspace
Extraction and analysis of organic trace substances
Determination of particle size, particle concentration and physicochemical surface properties (isoelectric point, zeta potential) of bio-colloids and macromolecules (Zeta-Sizer ULTRA)
Website design and maintenance

WG Electrobiotechnology
(Prof. Falk Harnisch)

Cornelia Dilßner Aerobic and anaerobic enrichment/isolation of microorganisms
Degradation of pollutants (kinetics and stoichiometry)
Fermenter cultures incl. diverse cultivation regimes
HPLC technique (measurements and support Shimadzu)
Enzyme measurements (photometric, respiratory)
Cell disintegration
Wastewater analysis
Anne Kuchenbuch Aerobic and anaerobic cultivation of microorganisms
HPLC analysis
DNA extraction
PCR- and T-RFLP fingerprinting
Cloning and sequencing
Bioelectrochemical methods
Bioelectrochemical fermentation
Fluorescence and light microscopy
Angelika Wichmann GC-MS
Fatty acid analysis
Cultivation of bacteria (Chemostat)
VOC analysis
Metabolite analysis
Philip Haus
(Apprentice)
Aerobic and anaerobic cultivation of microorganisms
HPLC analysis
DNA extraktion, PCR and T-RFLP fingerprinting

WG Flow Cytometry
(Prof. Susann Müller)

Dr. Zishu Liu
Cytometry
Cell sorting
Continuous bioreactors
Cytometric stability concept (R)
Florian Schattenberg Cytometry
Cell sorting
DNA extraktion, PCR and T-RFLP fingerprinting
Laser safety officer (Dept. Environmental Microbiology)
Christine Süring Fermentation
Cytometry
Image analysis
Lena Feißel
(Apprentice)
Cytometry
Fluorescence and light microscopy
Image analysis

WG Microbial Data Science
(Dr. Ulisses Nunes da Rocha)

Rodolfo Brizola Toscan
High-throughput sequencing data (HTS) manipulation: HTS functional annotation; metagenome-assembled genomes recovery (eukaryotes, prokaryotes and viruses); microbial HTS simulation
  Computational Support: Data storage and life cycle management; installation and development of software, tools and pipelines for (multi)omics analysis; Python, BASH, R, Perl and C

WG Microbial Interaction Ecology
(Prof. Antonis Chatzinotas)

Anett Heidtmann DNA/RNA extraction (environmental samples, cultures)
PCR (16S rRNA, functional genes and plasmids) and T-RFLP
Quantitative PCR
Sequence analysis (incl. software) and ARB software (genealogical trees)
Microscopy
FISH and hybridisations
Phages (concentration, molecular biology)
Training of biology lab technicians at UFZ
Nicole Steinbach
DNA/RNA extraction (environmental samples, cultures)
PCR (16S rRNA, functional genes, plasmids) and T-RFLP
Sequence analysis (incl. software)
Enrichment/cultivation of bacteria
Viruses/phages (concentration, molecular biology)
Stable Isotope Probing (SIP)
Josephine Arnold
(Apprentice)
DNA/RNA extraction (environmental samples, cultures)
PCR (16S rRNA, functional genes and plasmids) and T-RFLP
Microscopy

WG Microbiology of Anaerobic Systems
(Dr. Sabine Kleinsteuber)

Elke Häusler DNA extraction (reactor probes, cultures)
PCR
Cloning and Sanger sequencing
T-RFLP fingerprinting
Ute Lohse DNA and RNA extraction (cultures, reactor and environmental probes)
Protein extraction for proteomics
c-DNA synthesis, PCR, qPCR
T-RFLP fingerprinting (including analysis using Genemapper)
Cloning
Sanger sequencing (including analysis using Sequencher)
FISH, CARD-FISH
Aerobic and anaerobic cultivation of microorganisms
Anaerobic sampling
Friederike Koppius
(Apprentice)
DNA and RNA extraction (cultures, reactor probes)
PCR
T-RFLP fingerprinting
Sanger sequencing
Aerobic and anaerobic cultivation of microorganisms
HPLC
GC

WG Ecothermodynamics / Biocalorimetry
(PD Dr. Thomas Maskow)

Claudia Heber
Reaction calorimetry
Microcalorimetry (Photocalorimetry)
HPLC analysis
High-resolution respirometry
Luminometry
Fermentation
Strain maintenance and cultivation
Sven Paufler Development of hard- and software for data acquisition
Micro and reaction calorimetry
Fermentation
Combustion calorimetry
Monique Reichard
(Apprentice)
Photocalorimetry
Isothermal titration calorimetry
Microscopy
HPLC analysis

WG Environmental Mycology
(Dr. Dietmar Schlosser)

Madlen Schubert
Cryoconservation of microorganisms
Ultra Performance Liquid Chromatography (UPLC)
Enzyme assays (microtiter plate reader)
FTIR spectroscopic measurements
Fungal cultivation methods

Microbiological Media and Waste Disposal
(Martina Kolbe)

Mandy Becker
Microbiological waste disposal
Hot air sterilisation
Cleaning of glass
Autoclaving
Aerobic and anaerobic culture media
Martina Kolbe Aerobic and anaerobic culture media
Autoclaving of special laboratory equipment and solutions
Specific methods for sterilization and disinfection
Microbiological waste disposal, sterilization and disinfection
Questions on culture media
Katrin Lübke Aerobic and anaerobic culture media and solutions
Hot air sterilization
Autoclaving
Microbiological waste disposal
Alina Lea Böhm
(Apprentice)
Culture solutions
Various methods of sterilization
Microbiological waste disposal