DocDays 2015. Photo: Tanja Brandt/UFZ Leipzig

Doctoral Researchers

In 2019, we have about 300 doctoral researchers writing their theses at the UFZ, about 39% of them are international. In the table below you can find some examples of their impressions about working and living here.

"Do-it" are the PhD representatives at UFZ - More information can be found on their website: see here

Doctoral researchers, as well as all other international staff of the UFZ from abroad get further information and assistance at the International Office of the UFZ.

Worldmap with flags of participating HIGRADE students

Please click on the flag icon to select a country.

 

Argentina

flag_Argentina

Name: Camila Knecht

Department Environmental Biotechnology

Armenia

flag_Armenia

Name: Mariam Karagulyan

Department Environmental Biotechnology

Brazil

flag_Brazil

Name: Flavio Cesar Freire Baleeiro

Department Environmental Microbiology

Canada

flag_Canada

Name: Elena Motivans

Department Community Ecology


Name: Indrani Kar

Department Bioenergy

Chile

flag_Chile

Name: Felipe Christian Roberto Benra

iDiv Ecosystem Services

China

flag_China

Name: Bijing Xiong

Department Environmental Microbiology


Name: Chenghan Xie

Department Computational Landscape Ecology


Name: Chenxi Mi

Department Lake Research


Name: Jingxia Wang

Department Urban and Environmental Sociology


Name: Renchao Lu

Department Environmental Informatics


Name: Rui Yin

Department Community Ecology


Name: Shixiang Dai

Department Environmental Microbiology


Name: Shujuan Lian

Department Isotope Biogeochemistry


Name: Xiaoqiang Yang

Department Aquatic Ecosystem Analysis


Name: Xin You

Department Environmental Microbiology


Name: Yan Zhou

Department Environmental Informatics


Name: Yaqing Liu

Department Isotope Biogeochemistry


Name: Yongping Shan

Department Environmental Microbiology

Colombia

flag_Colombia

Name: Luis Daniel Prada Salcedo

Department Soil Ecology

France

flag_France

Name: Christophe Dominik

Department Community Ecology

Germany

flag_Germany

Name: Alexander Tim Ludwig Vosshage

Department River Ecology


Name: Alina Gawel

Department Environmental Engineering


Name: Andrea Kaim

Department Computational Landscape Ecology


Name: Anna-Maria Madaj

Department Community Ecology


Name: Annelie Steinbach

Department Environmental Microbiology


Name: Bastian Herbert Polst

Department Bioanalytical Ecotoxicology


Name: Benedikt Werner

Department Hydrogeology


Name: Christian Fricke

Department Environmental Microbiology


Name: Christian Schiffmann

Department Molecular Systems Biology


Name: Christiane Meier

Department Catchment Hydrology


Name: Christin Wilske

Department River Ecology


Name: Christina Weißbecker

Department Soil Ecology


Name: Claudia Breitkreuz

Department Soil Ecology


Name: Cornelia Wilske

Department Catchment Hydrology


Name: Daniel Hertel

Department Urban and Environmental Sociology


Name: Eric Bönecke

Department Soil System Science


Name: Fränze Vorreiter

Department Molecular Systems Biology


Name: Hanna Hennig

Department Catchment Hydrology


Name: Hannes Petruschke

Department Molecular Systems Biology


Name: Harry Schindler

Department Economics


Name: Jan Niklas Hase

Department Computational Landscape Ecology


Name: Jeske Hagemann

Department Aquatic Ecosystem Analysis


Name: Johannes Boog

Department Environmental Informatics


Name: Johannes Brenner

Department Computational Hydro Systems


Name: Johannes Lambrecht

Department Environmental Microbiology


Name: Julia Osterman

Department Computational Landscape Ecology


Name: Julia Palliwoda

Department Computational Landscape Ecology


Name: Julian Richard Massenberg

Department Economics


Name: Juliane Schicketanz

Department Urban and Environmental Sociology


Name: Katharina Halbach

Department Analytical Chemistry


Name: Laura Meier

Department Ecological Modelling


Name: Linda Firmbach

Department Monitoring and Exploration Technologies


Name: Lisanne Hölting

Department Computational Landscape Ecology


Name: Matthias Jordan

Department Bioenergy


Name: Maximilian Ueberham

Department Urban and Environmental Sociology


Name: Michael Peichl

Department Computational Hydro Systems


Name: Michael Schweigert

Department Environmental Biotechnology


Name: Michaela Löffler

Department Isotope Biogeochemistry


Name: Nancy Hachicho

Department Environmental Biotechnology


Name: Nikolai Knapp

Department Ecological Modelling


Name: Oliver Machate

Department Effect-Directed Analysis


Name: Peter Dietrich

Department Physiological Diversity


Name: Peter Hofmann

Department Environmental Microbiology


Name: Philipp Keller

Department Lake Research


Name: Philipp Klöckner

Department Analytical Chemistry


Name: Richard Hegner

Department Environmental Microbiology


Name: Romy Wild

Department River Ecology


Name: Salina Spiering

Department Environmental Politics


Name: Sandra Strunz

Department Environmental Immunology


Name: Sebastian Preidl

Department Computational Landscape Ecology


Name: Stefanie Schulze

Department Analytical Chemistry


Name: Stephan Kambach

UFZ Coordination iDiv


Name: Stephanie Schäpe

Department Molecular Systems Biology


Name: Susann Birnstengel

Department Monitoring and Exploration Technologies


Name: Susanne Mühlner

Department Computational Landscape Ecology


Name: Tanja Brandt

Department Monitoring and Exploration Technologies


Name: Timo Houben

Department Computational Hydro Systems


Name: Tom Berthold

Department Environmental Microbiology

Greece

flag_Greece

Name: Konstantinos Giannopoulos

Department Analytical Chemistry

India

flag_India

Name: Krupa Parmar

Department Environmental Microbiology


Name: Rohit Budhraja

Department Isotope Biogeochemistry


Name: Swamini Khurana

Department Environmental Microbiology

Iran

flag_Iran

Name: Navid Saeidi

Department Environmental Engineering

Italy

flag_Italy

Name: Federica Calabrese

Department Isotope Biogeochemistry


Name: Pietro Benettoni

Department Isotope Biogeochemistry


Name: Renato Russo

Department System Ecotoxicology

Kenya

flag_Kenya

Name: Ali Shee

Department Environmental Engineering


Name: Nelson Khan

Department Environmental Microbiology

Nepal

flag_Nepal

Name: Pallav Kumar Shrestha

Department Computational Hydro Systems

Nigeria

flag_Nigeria

Name: Samuel Eziuzor

Department Isotope Biogeochemistry

Pakistan

flag_Pakistan

Name: Ali Nawaz

Department Community Ecology


Name: Bilal Zulfiqar

Department Soil System Science


Name: Mehreen Iqbal

Department Ecological Chemistry


Name: Muhammad Arslan Kamal Hashmi

Department Effect-Directed Analysis


Name: Muhammad Nasir Mahmood

Department Hydrogeology


Name: Naeem Shahid

Department System Ecotoxicology


Name: Sumaira Saleem

Department Ecological Chemistry

Peru

flag_Peru

Name: Romina Luz Schaller

Environmental Engineering and Biotechnology

Poland

flag_Poland

Name: Agnieszka Sendek

Department Conservation Biology

Romania

flag_Romania

Name: Marian Andrei Chirila

Department Monitoring and Exploration Technologies

Russia

flag_Russia

Name: Larisa Tarasova

Department Catchment Hydrology

Rwanda

flag_Rwanda

Name: Jean de Dieu Habiyaremye

Department Soil Ecology

Serbia

flag_Serbia

Name: Marija Milanovic

Department Community Ecology

Singapore

flag_Singapore

Name: Mohammad Sufian Bin Hudari

Department Isotope Biogeochemistry

Slovenia

flag_Slovenia

Name: Vid Svara

Department Effect-Directed Analysis

Switzerland

flag_Switzerland

Name: Lukas Egli

Department Ecological Modelling

Vietnam

flag_Vietnam

Name: Anh Vu Nguyen

Department Solar Materials


Name: Hieu Linh Duong

Department Environmental Microbiology

Zambia

flag_Zambia

Name: Frazer Musonda

Department Bioenergy