DocDays 2015. Photo: Tanja Brandt/UFZ Leipzig

Doctoral Researchers

In 2016, we have about 300 doctoral researchers writing their theses at the UFZ, about 34% of them are international. In the table below you can read about some of their impressions about working and living here.

"Do-it" are the PhD representatives at UFZ - More information can be found on their website: see here

Doctoral researchers, as well as all other international staff of the UFZ from abroad get further information and assistance at the International Office of the UFZ.

Worldmap with flags of participating HIGRADE students

Please click on the flag icon to select a country.

 

Argentina

flag_Argentina

Name: Lorena Soledad Rivarola Duarte

Department Bioanalytical Ecotoxicology

Brazil

flag_Brazil

Name: Athaydes Leite

Department Environmental Microbiology


Name: Luciana Schultze Nobre

Department Environmental Biotechnology


Name: Mateus Dantas de Paula

Department Ecological Modelling

Chile

flag_Chile

Name: Ingrid Eileen Meyer Cifuentes

Department Environmental Biotechnology


Name: Pedro Inostroza

Department River Ecology

China

flag_China

Name: Chenghan Xie

Department Computational Landscape Ecology


Name: Langping Wu

Department Isotope Biogeochemistry


Name: Liu Yaqing

Department Isotope Biogeochemistry


Name: Renchao Lu

Department Environmental Informatics


Name: Rui Yin

Department Community Ecology


Name: Wenkui He

Department Environmental Informatics


Name: Xiaoqiang Yang

Department Aquatic Ecosystem Analysis


Name: Yongping Shan

Department Environmental Microbiology


Name: Zhiqin Pei

Department Soil Ecology

France

flag_France

Name: Christophe Dominik

Department Computational Landscape Ecology


Name: Florent Jouy

Department Molecular Systems Biology


Name: Virginie Dubourg

Department Molecular Systems Biology

Germany

flag_Germany

Name: Andrea Kaim

Department Computational Landscape Ecology


Name: Andreas Schüttler

Department Bioanalytical Ecotoxicology


Name: Anika Marxen

Department Soil Physics


Name: Annegret Grimm-Seyfarth

Department Conservation Biology


Name: Annelie Steinbach

Department Environmental Microbiology


Name: Benjamin Korth

Department Environmental Microbiology


Name: Carla Gimkiewicz

Department Environmental Microbiology


Name: Christian Schiffmann

Department Molecular Systems Biology


Name: Christiane Meier

Department Catchment Hydrology


Name: Christin Müller

Department Catchment Hydrology


Name: Christin Wilske

Department River Ecology


Name: Christina Weißbecker

Department Soil Ecology


Name: Christoph Salbach

Department Computational Landscape Ecology


Name: Claudia Breitkreuz

Department Soil Ecology


Name: Cornelia Wilske

Department Catchment Hydrology


Name: Daniel Hertel

Department Urban and Environmental Sociology


Name: Denise Kurth

Department Effect-Directed Analysis


Name: Denny Popp

Department Environmental Microbiology


Name: Dominique Türkowsky

Department Molecular Systems Biology


Name: Eric Bönecke

Department Soil Physics


Name: Eric Petermann

Department Groundwater Remediation


Name: Erik Nixdorf

Department Environmental Informatics


Name: Fabian Bonk

Department Environmental Microbiology


Name: Fränze Vorreiter

Department Molecular Systems Biology


Name: Hanna Hennig

Department Catchment Hydrology


Name: Harry Schindler

Department Economics


Name: Henrike Beck

Department Environmental Biotechnology


Name: Jakob Hildebrandt

Department Bioenergy


Name: Jenny Bravidor

Department Lake Research


Name: Jeske Hagemann

Department Aquatic Ecosystem Analysis


Name: Joachim Schumann

Department Environmental Microbiology


Name: Johannes Boog

Department Environmental and Biotechnology Centre


Name: Johannes Förster

Department Environmental Politics


Name: Johannes Lambrecht

Department Environmental Microbiology


Name: Julia Vanessa Kunz

Department Aquatic Ecosystem Analysis


Name: Julia Raeke

Department Analytical Chemistry


Name: Katharina Meurer

Department Soil Physics


Name: Kathleen Burkhardt-Medicke

Department Bioanalytical Ecotoxicology


Name: Katrin Uhlmann

Department Molecular Systems Biology


Name: Kristin Hirte

Department Analytical Chemistry


Name: Linda Firmbach

Department Monitoring and Exploration Technologies


Name: Magdalena Wallkamm

Department Urban and Environmental Sociology


Name: Malte Knoche

Department Catchment Hydrology


Name: Marcus Hillebrand

Department Ecological Chemistry


Name: Marcus Nagel

Department Molecular Systems Biology


Name: Maria-Teresa Rohde

Department Environmental Microbiology


Name: Maria Langhammer

Department Ecological Modelling


Name: Martin Schrön

Department Monitoring and Exploration Technologies


Name: Maximilian Ueberham

Department Urban and Environmental Sociology


Name: Michael Peichl

Department Economics


Name: Michael Schweigert

Department Environmental Biotechnology


Name: Nadine Gerner

Department System Ecotoxicology


Name: Nancy Hachicho

Department Environmental Biotechnology


Name: Nikolai Knapp

Department Ecological Modelling


Name: Nora Haase

Department Cell Toxicology


Name: Richard Hegner

Department Environmental Microbiology


Name: Robert Bloch

Department Effect-Directed Analysis


Name: Robert Starke

Department Molecular Systems Biology


Name: Romy Wild

Department River Ecology


Name: Sally Otto

Department Environmental Microbiology


Name: Sandra Klemmer

Department Soil Ecology


Name: Sarah Reithel

Department Bioanalytical Ecotoxicology


Name: Sebastian Preidl

Department Computational Landscape Ecology


Name: Sophie Binder

Department Environmental and Planning Law


Name: Stefanie Schulze

Department Analytical Chemistry


Name: Stephan Brox

Department Analytical Chemistry


Name: Stephan Kambach

Department Community Ecology


Name: Susanne Mühlner

Department Computational Landscape Ecology


Name: Tanja Brandt

Department Hydrogeology


Name: Thomas Tippelt

Department Monitoring and Exploration Technologies


Name: Tom Berthold

Department Environmental Microbiology


Name: Vanessa Lünsmann

Department Molecular Systems Biology

Ghana

flag_Ghana

Name: Samuel Kwame Kumahor

Department Soil Physics

Greece

flag_Greece

Name: Alexandra Papanikolaou

Department Community Ecology

India

flag_India

Name: Madhumitha Jaganmohan

Department Computational Landscape Ecology

Iran

flag_Iran

Name: Abdul Jabbar Asadi

Department Monitoring and Exploration Technologies


Name: Elham Jahangiri

Department Environmental Microbiology

Italy

flag_Italy

Name: Daniele Comandella

Department Environmental Engineering


Name: Edoardo Martini

Department Monitoring and Exploration Technologies


Name: Renato Russo

Department System Ecotoxicology

Kenya

flag_Kenya

Name: Nelson Khan

Department Environmental Microbiology

Latvia

flag_Latvia

Name: Natalija Ivdra

Department Isotope Biogeochemistry

Mexico

flag_Mexico

Name: José Ricardo Ruiz Albizuri

Department Ecological Modelling

Mongolia

flag_Mongolia

Name: Gunsmaa Batbayar

Department Aquatic Ecosystem Analysis

Pakistan

flag_Pakistan

Name: Ali Nawaz

Department Soil Ecology


Name: Muhammad Umer Shafique

Department Ecological Chemistry


Name: Muhammad Arslan

Department Environmental Biotechnology


Name: Muhammad Nasir Mahmood

Department Hydrogeology


Name: Naeem Shahid

Department System Ecotoxicology

Poland

flag_Poland

Name: Agnieszka Sendek

Department Community Ecology


Name: Bartosz Bartkowski

Department Economics

Romania

flag_Romania

Name: Marian Andrei Chirila

Department Monitoring and Exploration Technologies

Russia

flag_Russia

Name: Larisa Tarasova

Department Catchment Hydrology

South Korea

flag_South Korea

Name: Eunseon Jang

Department Environmental Informatics

Turkey

flag_Turkey

Name: Canan Karakoc

Department Environmental Microbiology

Ukraine

flag_Ukraine

Name: Oksana Coban

Department Catchment Hydrology

United Kingdom

flag_United Kingdom

Name: Sven Haange

Department Molecular Systems Biology

Vietnam

flag_Vietnam

Name: Phuong Minh Nguyen

Department Environmental Biotechnology

Zimbabwe

flag_Zimbabwe

Name: Tallent Dadi

Department Lake Research